niedziela, 21 października 2012

Mistrzostwa Europy Północnej: Ida Gustafsson i Helge Vammen najlepsi

Zakończyły się Mistrzostwa Europy Północnej w Glasgow. Do startu przystąpiło aż 10. reprezentacji. Najlepszymi indywidualnie okazali się Ida Gustafsson (SWE) oraz Helge Vammen (DEN). W klasyfikacji drużynowej wśród kobiet wygrały Walijki, natomiast wśród mężczyzn triumfowali Finowie.

Glasgow od wielu lat kojarzone jest z gimnastyką sportową. To właśnie tam odbywają się co roku zawody Pucharu Świata. Największe miasto Szkocji będzie w 2014 roku gospodarzem Igrzysk Wspólnoty Narodów (Commonwealth Games) i pretenduje również do organizacji Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w 2018 roku.

Wracając jednak do tematu, w dniach 20-21 października odbyły się w Glasgow Mistrzostwa Europy Północnej. W zawodach udział wzięło aż 10. reprezentacji: Walia, Szwecja, Finlandia, Szkocja, Islandia, Norwegia, Dania, Irlandia Północna, Irlandia oraz Wyspa Man.

Złoty medal klasyfikacji drużynowej kobiet powędrował do reprezentantek Walii. Podporą drużyny były rewelacyjne zawodniczki - Angel Romeo i Keira Brennan. Wyspiarki bez problemu poradziły sobie z przedstawicielkami Szwecji pokonując je o trzy punkty. Na miejscu trzecim stanęły Szkotki tracąc bardzo wiele do srebrnych medalistek.

Wśród mężczyzn najsilniejsi okazali się Finowie. W ich składzie znalazł się Tomi Tuuha - złoty medalista Mistrzostw Europy z 2010 roku w skoku. Dodatkowo świetnie prezentował się Kasper Holopainen, i zawodnicy z niebieskim krzyżem na piersi mogli zabrać złote medale do domu. Drugie miejsce przypadło w udziale Norwegom, którzy nie mieli już w szeregach legendy - Espena Jansena. Brąz zgarnęli reprezentanci Danii.

W wieloboju kobiet najwyżej sklasyfikowana została Ida Gustafsson ze Szwecji. Na miejscu drugim znalazła się wymieniona już Angel Romeo. Miejsce trzecie wywalczyła Emma Larson ze Szwecji.

Najlepszym męskim wieloboistą został Duńczyk Helge Vammen. Srebrny medal wywalczył Clinton Purnell z Walii. Brąz powędrował na szyję Fina - Kaspera Holopainena.